Podstawowe reguły montażu paneli fotowoltaicznych
Prawo nie zabrania montażu paneli fotowoltaicznych we własnym zakresie, o ile inwestor ma odpowiednią wiedzę i umiejętności oraz jest gotów do poniesienia konsekwencji związanych z ryzykiem pojawienia się błędów. Decydując się na samodzielny montaż paneli PV, trzeba liczyć się z odmową podpięcia takiej instalacji do sieci elektrycznej. Prace powinna zatem wykonać uprawniona do tego osoba ze świadectwem kwalifikacyjnym i certyfikatem UDT. Nie bez znaczenia jest wiedza z zakresu instalacji fotowoltaicznych i znajomość reguł obowiązujących przy montażu paneli.
Najważniejsze zasady przy montażu paneli fotowoltaicznych
Optymalnym sposobem montażu paneli jest skierowanie ich na południe, co pozwala na stałe oświetlenie przez cały dzień. Ważny jest także kąt nachylenia modułów, który powinien mieścić się w zakresie od 30 do 40 stopni. Dopuszczalne są odstępstwa od tych zasad, zwłaszcza w razie wystąpienia specyficznych warunków przy montażu, które trzeba uwzględnić przy projektowaniu i obliczeniach.
Na działanie paneli fotowoltaicznych ogromny wpływ ma zacienienie – w myśl zasady mówiącej o tym, że instalacja pracuje tak, jak jej najsłabsze ogniowo trzeba sprawdzić, czy na planowanym miejscu montażu nie występują przeszkody. Zacienienie wpływa bowiem na uzyski i przyczynia się do powstawania hotspotów, które mogą nawet doprowadzić do uszkodzenia modułów.
Co warto wiedzieć o montażu fotowoltaiki?
Panele nie mogą wystawać poza obręb dachu, a instalacja nie powinna być przeprowadzana w czasie niekorzystnych warunków atmosferycznych, czyli opadów deszczu i silnego wiatru. Nie należy zakładać paneli z widocznymi uszkodzeniami, a do montażu trzeba stosować odpowiedni do miejsca system montażowy. Ponadto wszystkie wtyczki i gniazda DC powinny pochodzić od tego samego producenta.