Zasady działania powietrznych pomp ciepła typu powietrze/woda
Powietrzna pompa ciepła to urządzenie wykorzystujące zgromadzoną w powietrzu energię do produkcji ciepła, którym zasilana jest instalacja centralnego ogrzewania w budynku. Powietrzna pompa ciepła może także służyć do ogrzewania ciepłej wody użytkowej.
Podstawowe elementy w pompie ciepła typu powietrze/woda to sprężarka, skraplacz, zawór rozprężny i parownik. Wewnątrz układu grzewczego krąży czynnik roboczy – jest to ciecz, która wrze w warunkach niskiego ciśnienia, a ciepło pobiera z zewnątrz w niskich temperaturach. Gdy w układzie wzrasta ciśnienie i temperatura, to dochodzi do sprężenia czynnika roboczego, w efekcie czego przybiera on postać gazową i trafia do skraplacza, gdzie odbywa się przekazywanie ciepła do instalacji. Następnie czynnik przechodzi przez zawór rozprężny a w wyniku spadku temperatury i ciśnienia cykl rozpoczyna się na nowo.
Zalety pomp ciepła typu powietrze/woda
Montaż pompy ciepła to wydatek, który warto ponieść. Powietrzne pompy ciepła są najtańsze w montażu i nie wymagają zaawansowanych prac ziemnych w celu wykonania odwiertu. Można je zatem montować nie tylko w nowo powstających budynkach, ale także w budynkach już zamieszkałych. Pompy powietrze/woda współpracują zarówno z ogrzewaniem kaloryferowym, jak i podłogowym i są w pełni bezpieczne w użytkowaniu – nie ma ryzyka zaczadzenia ani zapłonu. Pompy ciepła to urządzenia bezobsługowe, a proces ogrzewania odbywa się bez ingerencji człowieka. Jest to rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne – pompy ciepła nie emitują szkodliwych związków do atmosfery, a ciepło produkowane jest wyłącznie z odnawialnych źródeł energii. Do pracy pompy potrzebna jest energia elektryczna, którą mogą wyprodukować panele fotowoltaiczne.